Proiect SEMPER FIDELIS
  • Prima pagina
  • FORUM
  • Despre noi
  • Statut
  • Galeria foto
  • Download-uri

Remember me      Forgot password?    Signup

Forums

Proiect SEMPER FIDELIS :: Forums :: Securitatea internationala :: International
 
<< Previous thread | Next thread >>
Legiunea Straina
Go to page
  <<        >>  
Moderators: ex-ad, colonelul, echo, truepride, dorobant, spk, Radu89, Pârvu Florin, justme, Mihais, Resboiu
Author Post
Boribum
Mon Jan 11 2010, 03:13AM
boribum
Registered Member #2395
Joined: Tue Dec 22 2009, 12:31PM

Posts: 6905
Thanked 1076 time in 756 post
Un post cu tipic românesc : banii în Legiunea Straina. si câteva "hint"-uri privind angajarea si serviciul.

1. Nu mergeti sa va angajati pentru bani : ca ospatar veti câstiga mai mult decât un legionar în primii trei ani.
2. Solda variaza de la grad la grad (sumele sunt pe site-ul francez) dar mai important decât banii este...gradul. Începând cu gradul de caporal nu se mai fac "sectoare".De la gradul de sergent (inclusiv) în sus,se plateste o suma modica pentru cei care locuiesc în regiment si pentru masa de prânz.
3. De la angajare,solda este virata într-un cont al Postei (nu se poate alege o alta banca) si legionarul are un card cu care poate scoate banii.
4. În primul an de serviciu,se fac tot soiul de chete,mai mult sau mai putin legale (ei da!) dar totul functioneaza pe principiul "toti ca unu,unu ca toti". Deci platesti si taci !
5. NU mizati pe faptul ca un legionar gradat,fiind de origine româna,v-ar proteja/ajuta. Singurii camarazi pe care puteti conta sunt cei cu care faceti instructia. Exista "mafii",dar si acolo noi,românii,am dat-o-n bara : nu suntem organizati
6. În orice misiune ati merge,solda de grad se înmulteste cu 2,5. De exemplu : caporal (1300€/luna) în Afghanistan = 3250€/luna. Valabil pentru toate teatrele de operatii.
7. La sfârsitul a 4 ani de serviciu,veti fi întrebati daca va gânditi sa mai semnati un contract dupa cei 5 regulamentari. Daca raspunsul este "da" ,e foarte posibil sa fiti avansati. Daca e "nu",e posibil sa faceti servicii si sa fiti ciuca batailor cam restul de un an.
8 La sfârsitul a 5 ani de serviciu,e important sa obtineti "certificatul de buna conduita". Poate ajuta la gasirea unui job în privat,în Franta.
9 Cel mai "cool" grad este cel de caporal-sef,accesibil numai dupa 5 ani de serviciu.Exceptional,înainte.
10 Uneori,un camarad va va cere sa-i împrumutati o suma mai mare de bani : în general este vorba despre un tip care vrea sa dezerteze si face o cheta pe la prieteni
11 Când vine camionul cu bere,fiti pe-aproape. Când va bate gândul de-o decoratie...aveti grija.

Cam asta e...



Back to top
1\*
Mon Jan 11 2010, 01:02PM
Forta fara ratiune se surpa sub propria greutate Horatiu
Registered Member #1808
Joined: Fri May 15 2009, 11:38PM

Posts: 1355
Thanked 1 time in 1 post
multumim Boribum, unora le vor fi utile aceste sfaturi...

vestonul iti apartine, nu? -Felicitari , ai cu ce sa te mandresti
Back to top
Boribum
Mon Jan 11 2010, 02:31PM
boribum
Registered Member #2395
Joined: Tue Dec 22 2009, 12:31PM

Posts: 6905
Thanked 1076 time in 756 post

Angajarea Este o loterie,si nu exista profilul candidatului ideal. Deoarece Legiunea angajeaza functie de necesitatile de moment si în previziunea unor evolutii ale efectivelor. Pentru cei tineri (18,19,20 de ani) este mai importanta o diploma civila de infirmier decât un nivel fantastic în kung-fu. Deasemenea,virtuozii instrumentelor cu corzi (vioara,violoncel) au niste sanse în plus la angajare. În orice caz,nu exista « planuri de cariera » în L.E. Veti face stagiile si veti lua gradele si brevetele de care are nevoie Legiunea,si nu cele pe care le doriti. Daca dotintele Dvs. se confunda cu necesitatile Legiunii…cu atât mai bine.

Disciplina Legiunea Straina (L.E) se conduce dupa regulamentele militare ale Armatei Franceze,fara exceptie. Totusi,datorita specificului angajatilor si al recrutarii lor,regulamentele de disciplina sunt aplicate într-un mod foarte strict. Respectul pentru grad este absolut,de la legionarul « fruntas » (1°classe) pâna la comandantul regimentului. Formulele de adresare sunt foarte stricte,si nu se face rabat niciodata de la ele (chiar si în operatiune). Desigur,functie de evolutia carierei,este posibil ca un camarad cu care v-ati anagjat si efectuat instructia sa ajunga la un moment dat (sa spunem) sergent-sef (sergent major) iar Dvs. Sa ramâneti caporal. În particular,este posibil sa va spuneti « bai »,dar în trupa prietenia Dvs. nu va exista.

Întotdeauna vi se cere sa faceti anumite lucruri : fie ca e vorba de sport,de instructie,de serviciu în general,nu pierdeti niciodata din vedere faptul ca cel care va cere un lucru îl va face întotdeauna mai bine decât Dvs. Puterea exemplului este sfânta,iar ofiterii sau subofiterii de la comanda sectiunilor (plutoanelor) sau a companiilor vor fi mereu capabili sa va arate ei însisi cum se face ceva.


Dezertarea . L.E are o rata mare a dezertarii. Motivele sunt multe,dar în general se dezerteaza …din plictiseala. Cine dezerteaza nu pateste nimic,nu este cautat sau urmarit. Numele sau este înscris în Judex (fisierul national al jandarmeriei) si…atât. Dezertori sunt considerati cei care au o întârziere de 1 saptamâna,neanuntata. Ce dezertor,nu veti putea reveni niciodata la Legiune. Statistic se arata ca 70 % din cei care au dezertat regreta,iar 50% se prezinta la o eventuala reangajare. Raspunsul este « nu avem nevoie,pa ! ».

Traditia : dincolo de diferitele cutume pe care le veti învata cu vârf si îndesat pe parcursul lunilor de instructie,veti constata ca întotdeauna tinuta unui legionar este mult mai « militaroasa » decât a unui militar francez de la regulata. Acestora li se spune « schlabords » si desemneaza ….militarul francez gen Louis de Funes. În afara de Camerone,sarbatoarea traditionala a Legiunii,cea mai importanta este Craciunul. De Craciun,în seara de ajun,toti militarii unui regiment,de la colonelul comandant pâna la cel mai proaspat legionar,stau împreuna.


Smecheria. E un subiect important pentru noi,românii. Nu uitati niciodata,însa, ca L.E e formata din oameni de sute de nationalitati,care provin din cele mai diverse medii. NU exista « smecherie » la care noi sa ne gândim si care acolo sa nu fi fost deja încercata. Asadar,achtung !

Bataia. Se practica în doua feluri : palma dupa ceafa a superiorului catre subordonat (numita claque de bon fonctionnement) si cea între camarazi. Întotdeauna,bataile sunt generate de presiunea psihica.E de preferat ca ele sa se desfasoare prin toalete. Odata surprinsi,beligerantii merg la arest. Daca un superior va invita sa va bateti,o va face mereu în spatele companiei,fara grad vizibil. În general este de refuzat propunerea asta 

Arestul . L.E este singurul corp de trupa din Armata Franceza care dispune de Politie Militara (fara competente judiciare,ci doar de control). Este formata din subofiteri cu peste 8-10 ani de serviciu,iar menirea lor este sa verifice legionarul care iese/intra din/în regiment,si sa patruleze prin orasele de garnizoana. Verifica tinuta,comportamentul,modul de deplasare. Daca aveti nesansa de a ajunge la arest,luati-o ca pe o experienta. În general,se pierde cam 1 Kg. greutate /zi de arest. Totul se face în pas alergator,iar arestul este denumit weight-watchers . O metoda de a pierde masa supraponderala. Se lucreaza la spatii verzi,se face curat prin regiment,se curata fosele septice… .


Evolutia carierei În mod normal,la sfârsitul primului an de serviciu veti fi avansat la gradul de 1°classe. Acesta nu este,de fapt,un grad,ci o distinctie. În practica,însa,este asimilat. Apoi,pentru fiecare avansare,la propunerea comandantului de unitate (companie,escadron) veti fi trimisi la 4°R.E,la C.I.C (« verzii » de la Castelnaudary,Compania de Instructie a Cadrelor). Veti efectua o perioada de 4 luni ca si monitor-ajutor în cadrul unei companii de angajati voluntari (practic mai faceti odata instructia) si apoi veti da niste examene. Asa deveniti caporal.
Sergentul. L.E îsi instruieste singura subofiterii,spre deosebire de Armata regulata care are o scoala (ENSOA,scoala nationala de subofiteri activi de la Saint-Maxient). Legiunea îsi pregateste subofiterii tot la Castelnaudary,si tot la C.I.C. Se spune ca un sergent în L.E « face » cât un locotenent din armata regulata. Din punct de vedere al pregatirii practice,este (de cele mai multe ori) adevarat. Pentru cei care se angajeaza la vârste fragede (18 ani) exista posibilitatea de a ajunge ofiteri.


Mituri si legende. Nu toti legionarii sunt prietenii lui Rambo. Exista o singura unitate de cercetare în profunzime care foloseste militari din L.E ,si anume U.R.H-27 (unitatea de cercetare umana a Brigazii 27 Munte) . în rest,exista unitati G.C.P (grup comando parasutist) la 2°R.E.P ,sau DINOPS (actualmente PAT) –înotatori de lupta-scafandri genisti. Adevaratele Forte Speciale ale Frantei NU sunt formate din legionari,fie si numai pentru ca membrii acestor unitati au niste acreditari inaccesibile unor straini. DAR : în pregatirea operatiilor,precum si în teatre,se întâmpla uneori ca grupuri ale unor regimente ale L.E sa lucreze cot la cot cu Fortele Speciale. În L.E accentul este pus pe coeziune : poate nu avem cei mai buni lunetisti,cei mai buni tunari sau cei mai buni deminori,dar per ansamblu avem cel mai bun nivel.


Sportul . Francezii nu au cultura fizica statica a americanilor. De aceea,se pune accentul pe alergare,tractiuni,flotari,înot. Alergarea este o constanta pe care o veti observa peste tot,iar în fiecare regiment exista footing-ul de luni dimineata : nimeni nu-l depaseste pe colonel Deasemenea,exista celebrul « decrasaj » : dupa o seara mai festiva,a doua zi toate lumea transpira din abundenta 

Românii Si acolo suntem ca si aici : destepti,cretini,seriosi,smecherasi… . Cei cu peste 5 ani de serviciu sunt în general oameni care vor sa-si faca un rost în viata,si sunt de treaba.

Ancedota : Un capitan de origine româna,E.O, îi învata acum 3 ani pe elevii-sergenti sa cânte (cântecul e foarte important la noi) . Si se auzea în tot regimentul,la Castel, « Treceti batalioane române Carpatii »… cu accent francez,german,englez,suedez,rusi,spaniol,turc,etc.


Am încercat sa punctez lucrurile ce mi s-au parut mai importante. Daca exista capitole ce vi se par mai importante decât altele si merita dezvoltate,nu ezitati.


[ Edited Mon Jan 11 2010, 02:49PM ]
Back to top
1 User said Thank to Boribum for this Post :
 Shyroo (18 Aug 2016, 12:04)
Mihais
Mon Jan 11 2010, 03:26PM

Registered Member #2323
Joined: Mon Nov 30 2009, 11:22PM

Posts: 3943
Thanked 457 time in 321 post
Foarte interesant,Boribum.Tare faza cu "Treceti batalioane..".Se face in practica discriminare in functie de varsta in cursul selectiei?Ce criterii sunt la avansari?Ce trebuie sa faci pt. a deveni ofiter?

[ Edited Mon Jan 11 2010, 03:28PM ]
Back to top
Contele
Mon Jan 11 2010, 03:36PM
"ATUM" - RA.
Registered Member #2201
Joined: Sun Oct 18 2009, 09:08PM

Posts: 200
Thanked 0 time in 0 post
In ultimul timp au vazut lumina tiparului tot mai multe lucrari care dezvaluie activitatile "LEGIUNILOR STRAINE" in diverse teatre de operare.
- In perioada post decembriste 1989 am constatat cu uimire ca si dupa 70 de ani, unii intelectuali inca fac o mare confuzie cu "Miscarea Legionara" din Romania, Horia Sima, Moruzov, Patrascu, revolutia Legionara din 1940, Bucuresti, Brasov, Constanta si alte localitati, de fapt un puci.
Denumiti generic legionari nu se pot compara cu legiunea straina.
-"Legiunea Straina" pe care o putem numi, mica armata de culise care nu de putine ori a actionat alaturi de mici armate secrete NATO, despre care cu siguranta Boribum stie lucruri necunoscute pentru publicul larg, si unde numirile la gradul de General nu se dau la apelul de bun venit de dimineata.
- Pentru a bneficia de un tablou de decoratii omul chiar trebuie sa munceasca pe viata si pe moarte si cred ca tot nu ajunge General.

Cu consideratie Contele.
Back to top
Boribum
Mon Jan 11 2010, 03:48PM
boribum
Registered Member #2395
Joined: Tue Dec 22 2009, 12:31PM

Posts: 6905
Thanked 1076 time in 756 post
Nu se face discriminare,de nici un fel. Singurul factor realmente important este cel psihologic : profilul candidatului.

Criterii la avansare (în general,pentru ca sunt multe variabile ce tin de DPMAT -directia personal a armatei de uscat) :
integrarea în unitatea elementara (sectiune,escadron)
stapânirea limbii franceze
abilitatile profesionale (functie de specificul regimentului)
capacitatea de comanda
aptitudinile de lider
...si nu în ultimul rând comunicarea cu comandantul direct.

Pentru a deveni ofiter : gradul de adjudant-sef înaintea împlinirii vârstei de 30 de ani,obtinerea BSTAT-ului si reusita la concursul la EMIA (scoala interarmate). Sau gradul de major înainte de 36 de ani,si concurs EMIA. Sau major avansat prin numire directa (extrem de rar,poate 1 sau 2 cazuri în ultimii 25 de ani) .
Back to top
Stel
Mon Jan 11 2010, 04:08PM
Registered Member #2461
Joined: Fri Jan 08 2010, 08:06AM

Posts: 981
Thanked 56 time in 43 post
Pentru ACH Boribum:

Wow! Daca acela este vestonul tau, sansele mele de supravietuire!!! (nu de victorie) intr-o confruntare directa cu tine tind asimptotic spre minus infinit.

Admiratie si felicitari sincere.
Back to top
Boribum
Mon Jan 11 2010, 04:16PM
boribum
Registered Member #2395
Joined: Tue Dec 22 2009, 12:31PM

Posts: 6905
Thanked 1076 time in 756 post
Despre ofiterii rang : cei proveniti din legionari .Sunt cei mai respectati dintre ofiteri,chiar si de catre ofiteri. Un exemplu (poate cel mai cunoscut si apropiat de zilele noastre) este locotenent-colonelul Hans Eberlé (o fotografie de pe net,pe vremea când era capitan,anii 80) . Are 42 de ani de serviciu,pensionar de 4 ani. Ofiteri rang : actualmente un capitan de origine croata la Augane,un român sef al G.C.P-ului de la REP,un portughez la 1°R.E.G. Drumul pentru a deveni ofiter e foarte greu si trebuie îndeplinite multe conditii de vârsta,aptitudini,nevoi ale Legiunii,etc.

Back to top
Boribum
Mon Jan 11 2010, 04:20PM
boribum
Registered Member #2395
Joined: Tue Dec 22 2009, 12:31PM

Posts: 6905
Thanked 1076 time in 756 post
Stel wrote ...

Pentru ACH Boribum:

Wow! Daca acela este vestonul tau, sansele mele de supravietuire!!! (nu de victorie) intr-o confruntare directa cu tine tind asimptotic spre minus infinit.

Admiratie si felicitari sincere.



Aaaa...cum sa spun ?! Nu le-am capatat,acele decoratii,la vreo gala de lupte libere,iar confruntarile pot fi si de alta natura decât cu...pumnu-n gura

Despre decoratii : sunt câteva care se obtin automat,altele la cerere (da,da!,comandantul cere sa-i fie decorati oamenii) si altele prin citari regimentare,functie de operatii. În unele teatre,se mai dau si 2 decoratii pentru aceeiasi chestie. Deci nu e chiar mare scofala.
Back to top
Boribum
Mon Jan 11 2010, 06:57PM
boribum
Registered Member #2395
Joined: Tue Dec 22 2009, 12:31PM

Posts: 6905
Thanked 1076 time in 756 post
Ziua-tip în regiment Chiar daca nu exista doua zile la fel,se poate totusi descrie viata unui legionar,în regimentul sau (ma refer la regimentele din metropola)
05H30 desteptarea
05H45 celebrale sectoare (corvées séction)
06H00 micul dejun
07H00 raportul sectiunii/escadronului
07H15 sport
10H00 servicii/întretinere/cursuri
12H00 prânzul
12H30 sectoare din nou

Dupa-amiaza,pâna la ora 18H00 se fac : cursuri,instructie,servicii,functie de necesitati si program. Începând cu ora 18H30 si pâna a doua zi dimineata la ora 06H00 toata lumea e libera : iesit în oras,somn,sport...cam orice.

Serviciul de garda este un serviciu de reprezentare. Tinuta de parada,câte 30 de minute în post/30 de minute de pauza. Dupa ora 18H00 garda se face în tinuta de instructie. În general,compania face serviciul de garda cam odata la 2 luni.

Misiunile Sunt de doua tipuri : MCD (misiuni de scurta durata,zise si "turnante" care dureaza 4 luni si sunt în teatrele de prezenta si suveranitate : Guyana,Djibouti,Ciad,Coasta de Fildes,Liban,Kosovo) si OPEX (operatiuni exterioare,cu durata de 6 luni : Afghanistan si Ciad cu Eufor). Deasemenea,functie de specialitatea fiecaruia,unii legionari sunt integrati unor unitati ale armatei regulate pentru diferite misiuni mai mult sau mai putin clasice.

[ Edited Mon Jan 11 2010, 06:59PM ]
Back to top
1\*
Mon Jan 11 2010, 07:03PM
Forta fara ratiune se surpa sub propria greutate Horatiu
Registered Member #1808
Joined: Fri May 15 2009, 11:38PM

Posts: 1355
Thanked 1 time in 1 post
suna interesant ...amr 35

un documentar destul de bine realizat...[l-am trimis si lui ex-ad pentru a fi pus pe site daca prezinta interes]-se poate descarca de aici LINK timp de 10 zile

[ Edited Mon Jan 11 2010, 07:05PM ]
Back to top
Boribum
Mon Jan 11 2010, 07:06PM
boribum
Registered Member #2395
Joined: Tue Dec 22 2009, 12:31PM

Posts: 6905
Thanked 1076 time in 756 post
Meseriile si calificarile

Toate meseriile civile,cu exceptia celor medicale si a ingineriei siderurgice sunt accesibile la nivel de brevet. Se pot valida în viata civila.

Multi tineri spera sa obtina brevete de genul "tragator de elita" sau "specialist arme albe". E un lucru bun,dar pentru cei care doresc sa se întoarca la un moment dat la viata civila,trebuie sa va întrebati la ce va pot servi aceste calificari. Ca ordin de idei,cel mai lung si dificil stagiu este cel de infirmier. Cel mai sportiv ,cel de tragator de elita. Cel mai periculos,MINEX-ul. Oricum,orice legionar este mai întâi infanterist,si apoi...orice.
Back to top
Boribum
Mon Jan 11 2010, 07:12PM
boribum
Registered Member #2395
Joined: Tue Dec 22 2009, 12:31PM

Posts: 6905
Thanked 1076 time in 756 post
Filme si documentare : Majoritatea lor prezinta sau perioada de instructie,sau diferite grupuri mai restrânse (GCP,PAT). Pentru toti cei dornici de aventura amestecata cu sânge si bravura,este bine de stiut ca deja e mare lucru sa duci la bun sfârsit un prim contract de 5 ani. Daca veti servi ca secretar/radio sau ca sef celula infiltrari,onoarea e aceeiasi. Un legionar singur nu poate face nimic,o companie poate orice (ma rog,aproape orice... )

[ Edited Wed Jan 20 2010, 12:11PM ]
Back to top
Boribum
Mon Jan 11 2010, 07:30PM
boribum
Registered Member #2395
Joined: Tue Dec 22 2009, 12:31PM

Posts: 6905
Thanked 1076 time in 756 post
1\* wrote ...

suna interesant ...amr 35

un documentar destul de bine realizat...[l-am trimis si lui ex-ad pentru a fi pus pe site daca prezinta interes]-se poate descarca de aici LINK timp de 10 zile


Colonelul (pe atunci) care vorbeste în documentar este actualmente general COMLE (Commandant la Légion Etrangère).

Nu mai stiu daca în acest documentar se vorbeste despre ANONIMAT dar e un lucru demn de mentionat : la angajare,veti primi un alt nume : Ionescu devine Ivanov,Popescu devine Petre...spre exemplu. Veti primi cartea de identitate militara si cartea de circulatie SNCF (cai ferate,reducere 75%)precum si cardul bancar pe acest nume. Dupa 3 ani de serviciu,puteti cere revenirea la numele adevarat. Dar : oricum ar sta lucrurile,niciodata nu veti primi acte adevarate franceze pe numele de legionar.Actele si identitatile stabilite de Legiune sunt valabile numai în timpul serviciului militar la Legiune.

(spun asta pentru a infirma povestile conforma carora Legiunea îti poate oferi orice pasaport,cu orice nume. Eventual,daca optati pentru naturalizare,va veti putea franciza numele : Ionescu devine Ionesco. Dar nimic mai mult)
,
Back to top
Mihais
Mon Jan 11 2010, 09:36PM

Registered Member #2323
Joined: Mon Nov 30 2009, 11:22PM

Posts: 3943
Thanked 457 time in 321 post
La 13'eme DB am vazut ca sunt unii rotiti(astia fac MCD)si unii care sunt stationati pe o perioada mai lunga.Cei din urma sunt cadre sau pot fi si legionari de rand?Daca esti bun in perioada initiala ai oarece libertate in alegerea regimentului si a specializarii?

Back to top
Go to page
  <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System uses forum thanks

More links

Imnul SEMPER FIDELIS
Arhiva stiri
Trimite-ne o stire
Marsuri
Articole
2% pentru voi
Directia Generala Anticoruptie din MAI
Resboiu blog
Asociatia ROMIL
InfoMondo
Fundatia Pentru Pompieri
Liga Militarilor
Politistul
SNPPC
NATOChannel TV
Forumul politistilor
Forumul pompierilor
Asociatia "6 Dorobanti"
© 2006-2015 Proiect SEMPER FIDELIS
Site protejat la copierea cu soft-uri dedicate. Banare automata.Opiniile exprimate pe forum nu reprezinta si pozitia asociatiei fata de persoane, institutii si evenimente. Regulile de functionare a forumului sint formulate in baza prevederilor constitutionale si legilor in vigoare. Asociatia isi exprima pozitia fata persoane, institutii si evenimente prin fluxul de stiri publicat in prima pagina a site-ului.